ویزای شینگن

توافق‌نامه ی شینگن (Schengen Agreement) در واقع قراردادی است که در سال 1985 بین 26 کشور اروپایی به جز کشورهای بریتانیا و ایرلند امضا شده است. با این تواق نامه، ساکنین کشورهای اروپایی، بدون ویزا می توانند به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کنند و فردی غیر اروپایی برای سفر به کشورهای دارای توافق نامه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن است. توجه داشته باشید کشورهای اتحادیه اروپا با کشورهای عضو پیمان شینگن متفاوت است. گردشگران با دریافت ویزای شینگن می توانند به کشورهایی مانند اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، لیختن اشتاین سفر کنند.

انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن بر چهار نوع صادر می‌شود.

-ویزای توریستی شینگن در نوع C قرار دارد و از جمله ویزاهایی است که بیشتر متقاضیان از آن برای گردش استفاده می کنند.

-ویزای ترانزیت شینگن در نوع A است: ویزای ترانزیت شینگن به ویزایی تلقی می شود که مسافر نمی‌تواند از فرودگاه خارج شود، فقط در یکی از فرودگاه‌ های عضو شینگن می تواند پرواز خود را عوض و به کشوری در خارج از شینگن سفر کند.

-ویزای عبوری در نوع B قرار دارد: مسافر می‌تواند از فرودگاه خارج شده و به عنوان منطقه عبوری از شینگن استفاده کند و به صورت زمینی به کشوری در خارج از محدوده شینگن برود.

-ویزای شینگن در نوع D: ویزای بلند مدتی است که تاجران و بازرگانان برای اینکه در سالی چند بار به شینگن وارد و از آن خارج می شوند از این نوع ویزا استفاده می کنند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن:

-فرم تکمیل‌ شده تقاضای ویزا: توجه داشته باشید این فرم باید کامل جهت ویزای شینگن، بدون نقص و دقیق تکمیل گردد که به صورت حضوری و یا آنلاین از طریق وب سایت کشور مورد نظر قابل اجرا می باشد. به همراه داشتن این مدرک در وقت سفارت الزامیست.

-اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

-سه قطعه عکس رنگی با زمینه سفید 

-گواهی اشتغال به کار

-سند مالکیت

-پرینت حساب بانکی به همراه مهر و امضای شعبه

-پاسپورت دارای اعتبار سه ماهه باشد. به همراه داشتن کپی همه ویزاهای قبلی نیز الزامی است.

-پرینت رزرو بلیت برگشت: در زمان ورود به کشور مورد نظر به مأموران گمرک ارائه می‌شود.

-بیمه‌ی درمانی مسافرتی با پوشش کامل خدمات درمانی

-واچر رزرو هتل

توجه: بررسی اولیه‌ مدارک حدود دو الی سه هفته طول می‌کشد. و حتی ممکن است ویزای شما زودتر صادر شود. به طور معمول شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش سفارت، تعیین خواهد شد که آیا شما واجد دریافت ویزای شینگن هستید یا خیر.

تعیین وقت سفارت و مصاحبه برای ویزای شینگن:

مرحله نخست جهت اخذ ویزای شینگن، تعیین وقت سفارت است. توصیه می شود قبل از فراهم نمودن مدارک اقدام به تعیین وقت سفارت کنید. تقاضای تعیین وقت سفارت کشور مقصد شما به صورت حضوری، اینترنتی و یا تلفنی انجام می شود. رایج ترین روش جهت گرفتن وقت از سفارت، ارسال ایمیل به سفارت است که در این ایمیل اطلاعاتی نظیر تاریخ سفر، هدف سفر، نام‌خانوادگی، نام و شماره پاسپورت (به زبان انگلیسی) نوشته و برای سفارت مورد نظرتان ارسال می شود. همان روز برای شما ایمیلی از سوی سفارت مورد نظر ارسال می‌ شود که زمان مصاحبه شما در آن ذکر شده است. در روز تعیین شده جهت مصاحبه ویزای شینگن مدارک ارائه می شود و سوالاتی در مورد خود شخص و هدف سفر پرسیده می شود. به سوالات پاسخهایی مختصر و کامل بدهید و اطمینان خاطر مامور سفارت را جلب نمایید. عکس و اثر ده انگشت متقاضی در زمان مصاحبه برای ثبت در سیستم VIS گرفته می‌شود.